Menu Zamknij

VUE.js Toolbox – niezbędnik każdego VUE-developera

2 lata temu…

VUE – ta nazwa tkwiła w mojej podświadomości jak drzazga. Niby obca a jednak znajoma. „Wyguglałem” i wyskoczyło mi Vue.js – czyli nowy framework frontendowy. Spojrzałem za okno biura w Sopocie – no tak, wielki napis: Multikino VUE… Już wiem skąd ta nazwa taka znajoma… To było jakieś 2 lata temu.

Tymczasem…

Przez ten czas Vue.js podbiło serca programistów na całym świecie. W sumie nie ma się czemu dziwić, Vue.js jest łatwy w nauce, lekki, szybki, a rosnąca społeczność programistów tworzy całą masę różnych dodatków, pluginów i narzędzi.

Dla mnie poznanie Vue.js było odświeżającym doświadczeniem 🙂 Po kilku latach pracy z AngularJS, a później z Angularem, użycie Vue w nowym projekcie pokazało jak inaczej można podejść do tworzenia i używania frameworka.

Filozofia przyjęta przez Vue zakłada, że na start dostajesz pakiet podstawowy – czyli sam goły framework z powiązanym Webpackiem, a jeśli potrzebujesz – dołącz sobie dodatkowe funkcjonalności.

W praktyce w swoich projektach prawie zawsze używam następującego zestawu:

  • vue – główna biblioteka
  • vue-cli – narzędzie do obsługi z linii poleceń
  • vue-router – plugin do obsługi nawigacji w serwisie
  • vue-resource – plugin do komunikacji z backendem
  • vuex – plugin do zarządzania „stanem” aplikacji

W zasadzie o każdym z tych składników można by napisać spory artykuł, ale dziś chciałbym pokazać jakie bogactwo pluginów zostało przygotowane przez społeczność.

VueToolbox

Na stronie vuetoolbox.com znajdziemy całe mnóstwo pogrupowanych w kategorie dodatków do Vue. Znajdziemy tam też wyszukiwarkę, która ułatwia znalezienie potrzebnego pakietu. Tylko brać wybierać…

Mi szczególnie spodobał się plugin bootstrap-vue – czyli Bootstrap 4 stworzony jako komponenty Vue. Użycie takich komponentów jak tabele, paginacja czy formularze to po prostu sama przyjemność. Dodajemy komponent, zasilamy go danymi, a framework robi całą resztę 🙂


Jeśli VueToolbox to za mało…

Trafiłem też na ciekawy projekt na Githubie o nazwie Awesome Vue.js. To przeogromna baza/lista/spis różnych materiałów, dodatków, pluginów, artykułów itp. dotyczących Vue.js. Na jeden raz ciężko się nawet przez to przekopać 🙂

Jak być na bieżąco?

Dobrym miejscem do obserwowania wszystkiego co się dzieje wokół Vue, jest strona news.vuejs.org. Strona ta agreguje artykuły poświęcone różnym aspektom Vue – nowe narzędzia, dobre praktyki, testowanie – można tam znaleźć dosłownie wszystko.

Czy coś pominąłem?

Na pewno – jak już pisałem wcześniej, na Vue jest teraz wielki hype, społeczność rośnie jak szalona, a ilość pluginów może naprawdę przytłaczać. Jeśli jednak znasz/używasz jakiś dodatek do Vue bez którego nie wyobrażasz sobie życia – napisz o tym w komentarzu – chętnie odkryję coś nowego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *