Menu Zamknij

Programming Notes for Professionals – darmowe ebooki dla każdego

Programiści często żartują, że gdyby padł StackOverflow to w wielu firmach prace programistyczne stanęłyby w miejscu. Faktem jest, że serwis ten to prawdziwa skarbnica wiedzy i odpowiedzi na pytania nurtujące mniej i bardziej doświadczonych koderów.

Na pewno warto by było tą wiedzę jakoś uporządkować i opracować tematycznie w formie wygodnej do przeglądania i wyszukiwania. Taki pomysł został zrealizowany i jakiś czas temu objawił się w postaci serwisu goalkicker.com – gdzie to zostały udostępnione ebooki programistyczne utworzone na podstawie zawartości właśnie StackOverflow.

Patrząc z perspektywy szeroko pojętego frontendu, na zainteresowanie mogą zasługiwać takie pozycje jak:

Tym co wyróżnia ww. ebooki jest ich forma – są one stworzone w stylu tzw. „cheatsheet” – czyli „ściąg” lub notatek. Nie znajdziemy tu więc obszernych opisów i rozbudowanych przykładów – raczej esencję wiedzy na dany temat – często wręcz w formie samo-objaśniającego się kodu.

Nie są to zatem książki dla kompletnych laików, ale raczej rodzaj podręcznego kompendium dla praktyków. Ot, uporządkowana kwintesencja wiedzy na dany temat.

Wśród polecanych wyżej pozycji zawarłem takie jak Git, MongoDB czy Bash, bo choć to nie są technologie/języki/narzędzia stricte frontendowe, to stanowią doskonałe uzupełnienie dla każdego nowoczesnego frontendowca.

Książki te są na bieżąco aktualizowane, warto więc co jakiś czas odświeżyć sobie lokalne kopie (tym bardziej że czasem można natknąć się na jakieś chochliki, które na bieżąco są eliminowane).

No i wiecie – jakby padł StackOverflow to zawsze mamy na dysku PDFy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *