Menu Zamknij

Moje TOP 6 rozszerzeń do Google Chrome

Przeglądarka www jest tym dla internetu czym samochód dla drogi – umożliwia poruszanie się po inforstradzie 🙂 Tak jak samochód, tak i przeglądarka potrzebuje trochę dopieszczenia i tuningu, aby zapewnić maksimum efektywności i bezpieczeństwa.

Pomocne tu będą rozszerzenia – w moim przypadku omówię kilka używanych przeze mnie dodatków do Google Chrome. Oczywiście to bardzo subiektywna lista i każdy musi dobrać sobie dodatki wg własnych potrzeb i upodobań.

Blokowanie reklam

uBlock Origin – Skutecznie blokuje reklamy, używa mało pamięci RAM i zasobów procesora, a przy tym może wczytywać i stosować o wiele więcej filtrów niż inne popularne rozszerzenia do blokowania reklam.

W dziedzinie blokowania reklam konkurencja jest spora, jest jeszcze AdBlock, Adblock Plus czy Fair AdBlocker – każdy może wybrać coś dla siebie. Trzeba jednak uważać, bo niektóre z tych rozszerzeń mają własne polityki wyświetlania „dobrych” reklam. Ja stosuję uBlock i mam święty spokój.

Prywatność

Privacy Badger – rozszerzenie dbające o ochronę naszej prywatności w sieci – wysyła request Do Not Track, wykrywa i eliminuje szpiegujące reklamy i trackery. 

Manager haseł

1Password – rozszerzenie współpracujące z programem 1 Password, który to jest typowym managerem haseł – czyli programem pomagającym przechowywać i organizować swoje hasła. Program występuje w wersji na Maka i Windowsa oraz na telefony – jest płatny ale absolutnie wart każdej wydanej złotówki. Dzięki integracji z przeglądarką wpisanie hasła do banku czy innej strony wymaga użycia tylko skrótu klawiszowego i ewentualnego podania hasła głównego w celu odblokowania dostępu do managera.

Web Development

Vue.js devtools – prawdziwy „must have” jeśli kodujesz cokolwiek przy użyciu Vue.js – pozwala na łatwiejsze debugowanie aplikacji, inspekcję komponentów czy podejrzenie i manipulację storem z Vuex’a.

Window Resizer – to proste rozszerzenie ułatwiające ustawienie wielkości okna wg predefiniowanych rozmiarów – szczególnie przydatne w tworzeniu i testowaniu stron w RWD.

Lighthouse – narzędzie od Google do tworzenia audytu naszej strony www – sprawdza zgodność ze standardami, wsparcie dla PWA, zachowanie dobrych praktyk i optymalizację serwisu.

To oczywiście tylko kilka propozycji – te rozszerzenia mam i używam codziennie. W Chrome Webstore każdy znajdzie coś dla siebie, z drugiej jednak strony też nie ma co przesadzać i obciążać niepotrzebnie przeglądarkę zbyt dużą ilością dodatków.

Jeśli uważasz że pominąłem jakieś rozszerzenie bez którego nie wyobrażasz sobie życia – napisz o komentarzu – może i ja odkryję coś nowego 🙂

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *